A nőknél, férfiaknál leggyakrabban használt kozmetikumok az izzadásgátlók, dezodorok. Ezek többsége egy létfontosságú testi folyamatot hivatott meggátolni, a hónalji izzadást, aminek súlyos következményei lehetnek!
Tudtad, hogy a hónaljadban teljesen más verejtékmirigy található, mint a tested többi részén? Ezek a mirigyek csak a pubertáskortól kezdődően működnek. Nagyon fontos szerepük van a méreganyagok kiválasztásában! Teljes felelőtlenség ezt megakadályozni! Nem az izzadást kellene gátolni, hanem a verejték szagosodását.
Mivel érik el, hogy egyetlen használattal akár 48 órán keresztül ne tudj izzadni? Olyan vegyületekkel, amik drasztikusan összehúzzák a verejtékpórusokat! Ezek általában alumínium sók. Mit kell tudni róluk?
- Eltömítik, elzárják a hónaljban lévő pórusokat. Ez akadályt képez a szervezet egyik méregtelenítő pályáján, a hónalji izzadtsággal nem tudnak távozni a toxinok. Felhalmozódnak, ami akár kihathat a hónalj körüli nyirokcsomókra, eljutva egészen a mellszövetekig.
- Ösztrogénhez hasonlóan viselkednek, a magasabb ösztrogén szint kedvez a rákos daganatok kialakulásának.
- Az alumínium sók tartós használata során komoly mennyiség halmozódhat fel ebből a talán a higanynál is mérgezőbb fémből, elárasztva az egész szervezetet.
- Befolyásolja a növekedési hormonok működését, fejlődési rendellenességeket okoz, gyengíti az immunrendszert és szabad gyököket képez a szervezetben.
Leggyakrabban használt alumínium vegyületek:
- Aluminium Chlorohydrate
- Ammonium alum
- Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly
- Aluminium Chlorohydrex Pg
- Aluminium Fluoride
- Alumina
- Aluminium Zirkónium – Tri-, Tetra-, Penta-, Octachlorohydrate
Nem az izzadással van a probléma, hiszen maga a váladék teljesen szagtalan. Kellemetlenné akkor válik, amikor gombák és baktériumok elkezdik lebontani a benne található zsírokat, fehérjéket. Illetve, amikor hormonális vagy stressz hatásra megváltozik a verejték összetétele. Ezen a problémán lehet segíteni növényi hatóanyagokat tartalmazó dezodorokkal.
Egy másik kritikus összetevőről, a parabenről, amit tartósítószerként használnak dezodorokban, egyéb kozmetikumokban is, az alábbi tények láttak napvilágot:
- A Journal of Applied Toxicology című neves szaklapban megjelent vezércikk tájékoztatása szerint egy vagy többféle paraben észtert találtak 40 emlőeltávolításból vett 160 szövetminta 99%-ában, magasabb koncentrációban voltak jelen a mell felső-külső negyedében és a hónaljban.
- A paraben hasonlóan hat a szervezetre, mint a mellrák kifejlődésében szerepet játszó ösztrogénhormon, egy tanulmány szerint a POH- (para-hidroxi-benzoesav, paraben) alapú dezodor használata és a mellrák előfordulása között összefüggés fedezhető fel.
- A University of Reading molekuláris biológusa, Philippa Darbre volt, aki elmondta, hogy a daganatokban talált parabenek formája arról tanúskodik, hogy valami olyantól származnak, amit a bőrre vittek fel, dezodortól, krémtől vagy spraytől. Ha étkezés útján kerültek volna a szervezetbe, az anyagcsere folyamán lebomlottak volna, és már nem észterek formájában találták volna meg őket.
- Egy 2011-es vizsgálat beszámolt arról, hogy a methyl-paraben elősegíti a sejtciklust, és a humán emlősejteket ellenállóbbá teszi az apoptózisra (a rosszindulatú folyamatot kontrolláló sejtelhalás), ami a rosszindulatú tumor burjánzásának molekuláris alapját adja.
- Egy 2007-es vizsgálat kimutatta, hogy a butyl-paraben és a propyl-paraben DNS károsodást okoz, Dániában 2011-ben ezeket betiltották 3 év alatti gyermekek részére készülő kozmetikumokban.
A szomorú az egészben, hogy rendkívül elterjedt a használatuk, ennek ellenére a parabenek toxikológiáját alig tesztelték! Erről is utólag, évtizedes használat után kezd kiderülni, hogy mennyire káros és a szemfülesebb gyártók már ki is vonták termékeikből.
Lehet még tetézni a bajt? Sajnos igen! Ha a káros vegyületek nem szívódnának fel kellőképpen maguktól a bőr mélyebb rétegeibe, ezáltal eljutva a véráramba, akkor tudnod kell, hogy léteznek olyan anyagok, amik ezt elősegítik! A bőrt áteresztővé, védtelenné teszik, így akadálytalanul tud bejutni bármi, amit a bőrödre kensz! Ezek a segédanyagok a glikol-ok (két vegyértékű alkoholok):
Propylene glycol:
- Petróleum származék, az iparban fék- és hidraulikafolyadékokban éppúgy megtalálhatjuk, mint a fagyásgátló szerekben.
- A PG elég erős ahhoz, hogy eltávolítsa a hajókra tapadó kagylókat.
- Az EPA olyan mérgezőnek tartja a PG-t, hogy a dolgozókat védőkesztyű, védőruha és szemüveg hordására kötelezi, valamint, hogy minden PG oldattól szabaduljanak meg oly módon, hogy ássák el a földbe.
- Különböző információs anyagok figyelmeztetik a propilén glikol tartalmú termékek használóját, hogy ez az anyag erősen irritálja a bőrt, és használatával májelégtelenség és vesekárosodás léphet fel.
- Viszont nincs figyelmeztető címke olyan termékeken, mint a dezodorok, amikben a koncentráció nagyobb, mint a legtöbb ipari alkalmazásban.
- Bőrirritációt válthat ki, különösen 5 %-nál magasabb koncentrációban.
- Áthatol a bőrön és gyengítheti a protein és sejtszerkezetet. Hozzájárulhat ahhoz, hogy más kemikáliák a bőr mélyebb rétegeibe bejuthassanak, és ezzel könnyebben a vérbe áramolhatnak.
PEG (Polietilén-glikol): nem mérgező vegyületek, viszont a bőrt áteresztővé és sérülékennyé teszik a káros anyagokkal szemben, használatuk főleg sérült bőrfelületen kerülendő! Főleg: PEG-10 M, PEG-14 M, PEG-32, PEG-4, PEG-6 Stearate, PEG-7, PEG-8 Esters
Nehogy valaki azt gondolja, hogy csak a nők érintettek! Hiszen a férfiak is nagyon sok kozmetikumot használnak: fogkrém, dezodor, tusfürdő, sampon…stb., de a legkritikusabbak a különböző borotvahabok, gélek! Borotválkozás során a bőrön mikro-sérülések keletkeznek, ezeken keresztül akadálymentesen jut be minden anyag, ami közvetlenül előtte és utána a bőrre felkerül!
Nézd meg két hagyományos, kedvelt borotvahab összetételét! Figyeld meg, hogy egyetlen természetes összetevőt tartalmaznak (aloe lé és kakaóvaj), a többi mind szintetikus, többségük nagyon káros vegyület:
Aqua, Palmitic acid, Triethanolamine, Isopenthane, Glyceryl oleate, Stearic acid, Parfum, Isobuthane, Sorbitol, Hydroxyethilcellulose, PTFE (teflon), PEG-90M, PEG-23M, Tocopheryl acetate, Propylene glycol, Aloe barbadensis leaf juice, Benzyl salicylate, Hexyl cinnamal, Limonene, Linalool, CI 59040, CI 42090
Water / Aqua, Stearic Acid, Glycerin, Triethanolamine, Isobutane, Ceteth-20, Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, Propane, Polyquatermium-7, Theobroma Cacao (Cacao) Seed Butter, Potassium Hydroxide, Sodium Silica, Butane, Dimethicone, Tocopheryl Acetate, Allantoin, Parfum / Fragrance.
Az eddigiek alapján már Te is láthattad, hogy nők, férfiak egyaránt ki vannak téve a kozmetikumokból áradó káros hatásoknak. De a babák, kisgyermekek bőre annyira védtelen, hogy szinte akadálytalanul szívódik fel minden, ami érintkezik velük. Tekintetbe veszik ezt a gyártók, akik őket célozzák meg termékeikkel? A következő részből megtudhatod a választ!
Pribus Tünde