Nem panaszkodhatunk az időjárásra, megérkezett a nyári forróság. Ha nincs lehetőséged a Balatonban csobbanni, de nagyon vágyol a hűsítő finomságokra, akkor ez a menüajánló neked való. 🙂
Mit együnk?
A nyers gyümölcsöknek, zöldségeknek kifejezetten hűtő hatásuk van. Reggelire tökéletes egy gyümölcsreggeli, vagy egy csírakása. A kolláth reggeli is kifejezetten hűtő hatású, mivel szintén főzés nélkül készül el. Igazán tápláló a zöld turmix és a gyümölcsös smoothie is.
Készítsünk ebédre nyers gyümölcslevest, főételként együnk különböző gabonákat zöldségekkel (pl. raguval), főzelékeket. Vacsorára a könnyű zöldsaláták nemcsak finomak, hanem táplálóak is.
Mit igyunk?
Elsősorban tiszta, buborékmentes, tisztított vizet. Kerüljük a cukros ivóleveket, teákat, szörpöket. Készítsünk friss gyümölcsökből fele víz hígítással turmixokat. Amennyiben teára szomjazunk, akkor borsmenta, fodormenta, hibiszkusz, citromfű, körömvirág, levendula, édeskömény teát is ihatunk.
Jeges finomságok
Alapvetően nem a legjobb megoldás a nyári forróságban jeges italokat inni, mivel ezek leállítják az emésztést és utána sokkal fokozottabb lesz az izzadás. Ismeretes, hogy az arabok a nagy nyári melegben forrón isszák a mentateát. A menta önmagában is hűsítően hat a szervezetre, és a meleg tea elkortyolgatása után a szervezet hűteni kezdi az italt, így leadja a hőt. A jeges ital fogyasztása során ez pont fordítva történik, tehát a szervezet hőt termel, fokozódik az izzadás.
Na, de ennek ellenére mégiscsak írok néhány fagyi és jégkrém receptet, mert ha már erre vágyunk, akkor ne a bolti cukros változatokat vegyük és együk, hanem készítsünk magunknak igazán egészséges változatokat.
Amint bejön a gyümölcsszezon – a legkorábban a saját termésű eper -, egyszerűen azokat összeturmixolom, és kis formákba töltöm. Ezekbe helyezek kicsi szívószálat – ezzel együtt fagyasztom le -, hogy kézzel fogható, és könnyebben nyalható változatot kapjunk.
Egy kicsit krémesebb a gyümölcsfagyi, amikor a gyümölcsöket kókuszkrémmel turmixoljuk össze.
A másik nagy sláger a banánfagyi. Készíthetünk belőle csokisat vagy vaníliásat, de gyümölccsel keverve ízletes gyümölcsfagyink lesz.
A leges-legelső helyen van a datolyás csokifagyi. Mindenképp próbáljátok ki, ha valami finomat szeretnétek enni. A legújabb kísérletem eredménye ez a csodás csokis jégkrém, amelyet más formában is nyugodtan lefagyaszthatunk.
Jó pihenést, és jövő héten élményekben gazdag Everness fesztiválozást kívánok nektek. 🙂